آخرین مطالب

» سلامتی و تندرستی » ۴ خاصیت باورنکردنی زردچوبه برای پیشگیری از بیماری ها

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۱/۲۵ - ۱۹:۳۷

۴ خاصیت باورنکردنی زردچوبه برای پیشگیری از بیماری ها

در زردچوبه ماده ای به نام کورکومین وجود دارد که علت اصلی بیشتر خواص زردچوبه است. در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از مهم ترین خواص زردچوبه آشنا

انجمن تخصصی رفع اشکال ریاضی به صورت رایگان
4 خاصیت باورنکردنی زردچوبه برای پیشگیری از بیماری ها

زردچوبه یکی از ادویه هایی است که بدون اغراق هزاران سال است در قاره آسیا ورد استفاده قرار می گیرد و در طب های سنتی آسیایی به خصوص طب چینی کاربرد فراوانی دارد. برخی به زردچوبه زعفران هندی و ادویه طلایی هم می گویند. پودری که آشپز ها در آشپزخانه تحت عنوان پودر زردچوبه استفاده می کنند حاصل آسیاب شدن ریشه های این گیاه است. اما کاربرد پودر زردچوبه تنها در آشپزی نیست و در بعضی مناطق از آن برای تهیه رنگ نیز استفاده می کنند.

در زردچوبه ماده ای به نام کورکومین وجود دارد که علت اصلی بیشتر خواص زردچوبه است. در این مقاله قصد داریم شما را با برخی از مهم ترین خواص زردچوبه آشنا کنیم.

خواص درمانی زردچوبه و کورکومین

پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که زردچوبه دارای ترکیباتی است که قدرت درمانی زیادی دارند. نام این ترکیبات کورکومینوید است که مهم ترینشان کورکومین نام دارد. کورکومین یک ضد التهاب بسیار قدرتمند با خواص آنتی اکسیدانی قوی است که ۳ درصد از وزن زردچوبه را به خود اختصاص داده است. دوز توصیه شده برای مصرف این ماده ۱ گرم در روز می باشد. کورکومین به سختی جذب خون می شود ولی مصرف آن به همراه فلفل سیاه جذب آن را آسان تر می کند.

درمان التهاب مزمن

التهاب می تواند در بدن نقش موثری برای مبارزه با مهاجمان خارجی بازی کند. اگر التهاب نباشد عوامل بیماری زا برای چیرگی بر بدن شما با مانع خاصی روبه رو نمی شوند. اما با وجود این که التهاب کوتاه مدت می تواند مفید باشد، التهاب مزمن می تواند برای بدن مشکلات جدی به وجود بیاورد و حتی به بافت های خودی حمله کند. پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که التهاب مزمن می تواند باعث بروز بسیاری از بیماری ها شود که از جمله آن ها می توان به آلزایمر، سندروم متابولیک، سرطان و… اشاره کرد.

کورکومین به عنوان ماده ای فعال راه حلی برای برای درمان التهاب مزمن به حساب می آید و می تواند با ان در سطح مولکولی مبارزه کند.

افزایش ظرفیت آنتی اکسیدان بدن

آسیب اکسیداتیو یکی از آسیب هایی است که از فعالیت رادیکال های آزاد حاصل می شود و می تواند علت اصلی پیری و برخی از بیماری ها باشد. آنتی اکسیدان ها می توانند از بدن ما در برابر این آسیب ها محافظت کنند. کورکومینی که در زردچوبه وجود دارد یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که قادر است رادیکال های آزاد را خنثی کند. همچنین این ماده فعال می تواند آنتی اکسیدان های درون بدن را هم فعال کند.

کاهش خطر بیماری های ذهنی و بهبود عملکرد مغر

زردچوبه قادر است میزان فاکتور های نوروتروفیک را در مغز افزایش دهد. این خاصیت باعث می شود بسیاری از بیماری های مغزی مرتبط با افزایش سن به تعویق بیفتد. همچنین این مسئله باعث تقویت حافظه و باهوش تر شدن افراد شود. هر چند که در این زمینه باید تحقیقات بیشتری برای اثبات دقیق آن انجام شود.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی

یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در دنیا بیماری های قلبی هستند. تحقیقات نشان داده اند که زردچوبه می تواند عملکرد لایه های درون رگی را بهبود ببخشد. کورکومین قادر است به اندازه ورزش کردن برای قلب و عروق مفید باشد. علاوه بر این خواص ضد التهابی زردچوبه و افزایش آنتی اکسیدان توسط آن نیز به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند.

فراموش نکنید که استفاده بیش از حد از هر ماده غذایی با هر مقدار خاصیتی که داشته باشد می تواند باعث بروز آسیب هایی در بدن شود. پس سعی کنید برای بهره بردن از خواصی که در بالا برایتان برشمردیم این ادویه خوشطعم را به اندازه و درست مصرف کنید.

هشدار!

مطلب فوق جنبه آموزشی داشته و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت نمایید.


برچسب ها : ,
دسته بندی : سلامتی و تندرستی
ارسال دیدگاه