خبرهای ویژه

» روانشناسی مرتبط با ازدواج » چگونه می توان به بلوغ عاطفی رسید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۸ - ۷:۰۱

 کد خبر: 19355

چگونه می توان به بلوغ عاطفی رسید

بلوغ عاطفی چیست و چگونه می توان به آن دست یافت؟ دوران بلوغ یکی از حساس ترین دوره های رشدی است. طی این دوره، نه تنها فرد دست خوش تغییرات جسمانی می …

بلوغ عاطفی | نشانه های بلوغ عاطفی | چگونه می توان به بلوغ عاطفی رسید

بلوغ عاطفی چیست و چگونه می توان به آن دست یافت؟ دوران بلوغ یکی از حساس ترین دوره های رشدی است. طی این دوره، نه تنها فرد دست خوش تغییرات جسمانی می شود، بلکه از نظر شناختی و هیجانی نیز تغییر می کند و به رشد بیشتری می رسد. رشد هیجانی که به بلوغ عاطفی معروف است از جنبه های حیاتی بلوغ محسوب می شود و تاثیر زیادی بر دوره های بعدی زندگی فرد دارد. برای آنکه از بلوغ عاطفی و نشانه های آن بیشتر بدانید تا انتهای مطلب با ماهمراه باشید.

بلوغ عاطفی چیست؟

بلوغ عاطفی به این معناست که افراد بتوانند هیجانات خود را بشناسند و آن ها را مدیریت کنند. این امر به شما کمک می کند تا بتوانید زندگی دلخواهتان را بسازید و در آن شادی و رضایت بیشتری را تجربه کنید. بلوغ عاطفی جنبه های دیگر رشدی نظیر رفتار و افکار انسان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. به همین خاطر هنگامی که دریک موقعیت دشوار قرار بگیرید، میزان بلوغ عاطفی شما عامل تعیین کننده ای در میزان سازگاریتان با شرایط خواهد بود.

نشانه های بلوغ عاطفی

همه افراد در زندگی به سطح یکسانی از بلوغ عاطفی نمی رسند. در واقع رسیدن به بلوغ عاطفی فرایندی پویاست و شما دائما می توانید در طول زندگی روی آن کار کنید و آن را ارتقا بخشید. ما در ادامه به مهم ترین نشانه های بلوغ عاطفی اشاره کرده ایم که بر اساس آنها می توانید میزان رشد خود را در این زمینه تخمین بزنید.

نکته: انتظار نداشته باشید که در همه فاکتورهای مطرح شده کامل و بی نقص باشید. این نشانه ها تنها راهنمای شما هستند برای اینکه بدانید برای بلوغ عاطفی باید روی چه زمنیه هایی بیشتر کار کنید.

بلوغ عاطفی : انعطاف پذیری

انعطاف پذیری به این معناست که شما بتوانید به هر موقعیت به عنوان یک موقعیت منحصر به فرد بنگرید و براساس شرایط موجود خود را با آن سازگار کنید. افرادی که ذهن انعطاف پذیری دارند می توانند به راحتی با شرایط مختلف کنار بیاییند و الزامات مربوط به آن را درک کنند. این توانایی به آن ها در مسیر موفقیت کمک بسیاری می کند. چرا که انعطاف پذیری ذهن را برای رو به رو شدن با اشخاص، مکان ها و موقعیت های مختلف آماده می کند و برخورد با آن ها را ساده تر می سازد.به این ترتیب شما می توانید زندگی شغلی و خانوادگی رضایتمندانه تری را تجربه کنید.

بلوغ عاطفی : مسئولیت پذیری

وقتی به بلوغ عاطفی برسید مسئولیت زندگی خود را می پذیرید و به این نتیجه می رسید که وضعیت فعلی زندگیتان ناشی از تصمیم هایی است که در طول زمان گرفته اید. هم چنین زمانی که اشتباهی رخ دهد یا شرایط ناخوشایندی به وجود بیاید مسئولیت پذیری مانع از این می شود که دائما دیگران یا خودتان را سرزنش کنید.

بسیاری از افراد مسئولیت پذیر بودن را با سرزنش کردن دائمی خود اشتباه می گیرند، در حالی که این تصورکاملا اشتباه است. مسئولیت پذیری به این معناست که شما تصمیماتی را که در زندگی گرفتید و پیامدهای آن را بشناسید، اشتباهات خود را بپذیرید و زمانی که شرایط خوب پیش نمی رود به دنبال راه حلی برای اتخاذ تصمیم بهتر باشید.

قضاوت نکردن

افرادی که به بلوغ عاطفی دست یافته اند، اغلب این موضوع را درک کرده اند که دنیا با تفاوت هایش زیباست. به همین خاطر هنگامی که با افراد متفاوتی رو به رومی شوند نه تنها آن ها را قضاوت نمی کنند، بلکه به عقایدشان احترام می گذارند. قضاوت کردن نه تنها به دیگران آسیب می رساند بلکه خودتان نیز از این موضوع صدمه خواهید دید. اگر قضاوت را کنار بگذارید ذهن بازتری پیدا می کنید و انعظاف پذیری نیز در شما تقویت خواهد شد.

مقاومت

همیشه در زندگی اشتباهاتی رخ می دهد که باعث می شود احساس ناکامی و ناامیدی کنید در این شرایط بلوغ عاطفی به شما کمک می کند که احساساتتان را بهتر بروز دهید، برای رفع آن ها راه حلی پیدا کنید و بگذارید که جریانات منفی عبور کنند. درواقع اگر مقاومت داشته باشید، احساسات منفی را تجربه می کنید اما اجازه نمی دهید که این احساسات تصمیمات و پاسخ های شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

مثبت گرایی واقع بینانه

همه ما می دانیم که رسیدن به موفقیت نیازمند تلاش و صبر بسیار است. در این شرایط با قبول تمام سختی ها اگر بتوانید دیدگاه مثبتی را در زندگی اتخاذ کنید، راحت تر می توانید با مشکلات و شرایطی که بر سر راهتان قرار می گیرد سازگار شوید. در واقع منفی گرایی عملکرد شما را کاهش خواهد داد و باعث می شود که مشکلات تشدید شود و شما هرچه بیشتر از مسیر موفقیت دور شوید..

شوخ طبعی

بلوغ عاطفی به شما کمک می کند تا برای تجربه زمان های شاد و طنز در زندگی منتظر دیگران نمانید بلکه خودتان برای خلق این تجربه ها تلاش کنید. در طول زندگی لازم است که زمان هایی را برای شوخی و خنده اختصاص دهید. گذراندن اوقاتی در هفته در کنار دوستان، تماشای فیلم ها و برنامه های کمدی از جمله مواردی هستند که به شما در این زمینه کمک می کنند. داشتن مقداری شوخ طبعی در زندگی تا حد زیادی می تواند به بهبود سلامت روان شما در زندگی کمک کند.

اعتماد به نفس

داشتن اعتماد به نفس در زندگی به این معناست که بتوانیم به خودباوری واقع بینانه ای دست یابیم. اگر اعتماد به نفس کافی داشه باشید تصویر ذهنی تان از خود وابسته به تعریف و تمجیدهای دیگران نخواهد بود. در این صورت حتی زمانی که مورد تایید دیگران قرار نگیرید می توانید به عملکرد خود برای رسیدن به پیشرفت های بیشتر ادامه دهید. اعتماد به نفس به شما کمک میکند زمانی که اشتباه می کنید به جای زیر سوال بردن کلیت وجودی خود اعمالتان را بررسی کنید و راه حلی برای بهبودی وضعیت پیدا کنید.

بلوغ عاطفی؛ کلام آخر

اگر در هریک از زمینه های بالا احساس ضعف می کنید و یا می خواهید میزان رشد و بلوغ عاطفی خود را بررسی کنید، توصیه می کنیم به یک روانشناس با تجربه مراجعه کنید. روانشناس با انجام ارزیابی های دقیق می تواند ریشه مشکلات شما را مشخص کرده و راهکارهایی عملی برای ارتقای سطح کیفی زندگی تان ارائه کند.


برچسب ها :
دسته بندی : روانشناسی مرتبط با ازدواج
ارسال دیدگاه