آخرین مطالب

» اخبار علمی » چه‌راه‌هایی برای داشتن قلبی سالم به غیر از ورزش کردن وجود دارد؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ - ۲۲:۵۵

چه‌راه‌هایی برای داشتن قلبی سالم به غیر از ورزش کردن وجود دارد؟

چه‌راه‌هایی برای داشتن قلبی سالم به غیر از ورزش کردن وجود …

انجمن تخصصی رفع اشکال ریاضی به صورت رایگان

همشهری آنلاین: چه‌راه‌هایی برای داشتن قلبی سالم به غیر از ورزش کردن وجود دارد؟

تغذیه سالم، ورزش منظم و پرهیز از سیگار روش‌هایی موثر برای حفظ سلامت بدن و تناسب اندام هستند. افزون بر این موارد، اقداماتی پیشگیرانه نیز وجود دارند که می‌توانند به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با قلب کمک کنند.

قلب سالم

به گزارش همشهری آنلاین، عصر ایران به نقل از لیو استرانگ نوشت: جان هیگینز، کاردیولوژیست ورزشی و استاد پزشکی قلب و عروق در دانشکده پزشکی مگ‌گاورن در مرکز علوم پزشکی دانشگاه تگزاس در هیوستون، پنج روش ساده را برای حصول اطمینان از عملکرد درست و مطلوب قلب مطرح کرده است.

بی‌تردید مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای پیشگیری از بوی بد دهان، پوسیدگی دندان‌ها و بیماری لثه اهمیت دارد، اما این عادات سالم ممکن است برای قلب نیز مفید باشند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد دو بار مسواک زدن در روز، هر بار حداقل برای دو دقیقه، ممکن است خطر بیماری‌های قلبی‌ و عروقی را کاهش دهد. در واقع، مطالعه‌ای که در دسامبر ۲۰۱۹ در نشریه European Journal of Preventive Cardiology منتشر شد، ارتباط بین بهداشت مطلوب دهان و دندان و کاهش احتمال فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی را نشان داد.

اما چرا؟ دانشمندان این نظریه را مطرح می‌کنند که بهداشت ضعیف دهان و دندان می‌تواند سبب ورود باکتری‌های مضر به جریان خون، بروز عفونت‌ها و التهاب شود که از عوامل موثر در ابتلا به بیماری قلبی‌اند.

خواب ناکافی و بی‌کیفیت می‌تواند به سلامت قلب انسان آسیب برساند. کمیت و کیفیت پایین خواب با چاقی، انتخاب‌های غذایی ناسالم، دیابت، افزایش کلسترول و پرفشاری خون مرتبط است که از عوامل خطر برای سکته مغزی و بیماری‌های قلبی محسوب می‌شوند. هفت تا نه ساعت خواب خوب شبانه برای بزرگسالان توصیه شده است.

رعایت یک ریتم شبانه‌روزی طبیعی نیز اهمیت دارد. برای تحقق این مهم، فرد باید یک برنامه ثابت خواب و بیداری را برای خود تنظیم کنید که براساس آن در زمانی مشابه به خواب برود و از خواب بیدار شود. این شرایط به بدن در تجربه موثرتر خواب عمیق کمک می‌کند.

حیوانات خانگی نه تنها دوست‌داشتنی هستند، بلکه ممکن است به تقویت سلامت قلب شما نیز کمک کنند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد افرادی که از حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند افرادی شادترند و افزون بر این، احتمال کمتری دارد سیگار بکشند یا به دیابت مبتلا باشند.

هوای آلوده نه تنها به محیط زیست آسیب می‌رساند، بلکه در سلامت انسان به ویژه قلب نیز تاثیر منفی دارد. با گذشت زمان، تنفس ذرات معلق در هوا می‌تواند خطر بروز لخته‌های خون، افزایش فشار خون، بروز التهاب در رگ‌های خونی و سخت شدن سرخرگ‌ها را افزایش دهد و به ضربان نامنظم قلب منجر شود که همگی می‌توانند احتمال حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش دهند.

زمانی که هوا آلوده است، مدت‌زمانی را که در فضای باز سپری می‌کنید تا حد امکان کاهش دهید و از ورزش و انجام فعالیت‌های سنگین که شامل تنفس زیاد و عمیق می‌شوند، بپرهیزید. مثلا به جای دویدن در پارک می‌توانید از دستگاه تردمیل در باشگاه استفاده کنید.

همچنین استفاده از دستگاه تصفیه‌کننده هوا می‌تواند میزان ذرات معلق و دیگر آلاینده‌های موجود را در هوای داخل اتاق به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

ثابت شده است خندیدن می‌تواند به بهبود سلامت انسان، به ویژه زمانی که موضوع سلامت قلب مطرح می‌شود، کمک کند.

خندیدن با بهبود عملکرد رگ‌های خونی و کاهش فشار خون مرتبط است. افزون بر این، مطالعات نشان داده‌اند که خندیدن می‌تواند التهاب سرخرگی را کاهش دهد، سطح کلسترول خوب (HDL) را افزایش دهد و میزان هورمون‌های استرس را کاهش دهد.

مدیریت استرس به ویژه درباره سلامت قلب اهمیت دارد. استرس مزمن می‌تواند سطوح فشار خون و کلسترول را افزایش دهد و این شرایط می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی‌ و عروقی را افزایش دهد.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : اخبار علمی
ارسال دیدگاه