آخرین مطالب

» روانشناسی » مدیریت خانواده | مدیریت خانواده با چه کسی است؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۱۷ - ۹:۱۳

مدیریت خانواده | مدیریت خانواده با چه کسی است؟

نحوه مدیریت خانواده و چالش‌های رایج در بین اعضای آن یکی از موضوعات مهمی است که در جلسات مشاوره خانواده مطرح می‌شود. معمولا افراد در این زمینه که تصمیم

انجمن تخصصی رفع اشکال ریاضی به صورت رایگان

مدیریت خانواده | مدیریت خانواده با چه کسی است؟

هنر زندگی: نحوه مدیریت خانواده و چالش‌های رایج در بین اعضای آن یکی از موضوعات مهمی است که در جلسات مشاوره خانواده مطرح می‌شود. معمولا افراد در این زمینه که تصمیمات مهم خانواده باید با چه کسی باشد و یا تعارضات و اختلافات را چه کسی باید حل و فصل کند سوالاتی را با مشاوران مطرح می‌کنند. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم که به سؤالات شما در این زمینه پاسخ دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مدیریت خانواده تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مدیریت خانواده با چه کسی است؟

بسیاری از زوجین در مورد آنکه مدیریت خانواده باید با چه کسی باشد دچار تعارض می‌شوند. قبل از اینکه بتوانید این موضوع را حل کنید باید مشخص کنید که می‌خواهید زندگی‌تان بر اساس چه سبکی اداره شود. برای مثال در نگاه سنتی همواره مرد مسئول مدیریت خانواده بوده است و تصمیم‌گیری‌های مهم از جانب او اتخاذ می‌شده، در این سیستم تمام فعالیت‌های مربوط به شغل و درآمد وظیفه مرد محسوب می‌شود و در مقابل امور مربوط به خانه و تربیت فرزندان به زن اختصاص دارد.

اما امروزه با مدرن شدن جوامع و اشتغال بسیاری از زنان در اجتماع، این نوع تقسیم‌بندی برای بسیاری از خانواده‌ها کنار گذاشته شده است و زنان و مردان تلاش می‌کنند که به طور برابر در کنار یک‌دیگر برای زندگی مشترک خود تلاش کنند.

در این شرایط کسی مسئول نهایی تصمیم‌گیری‌ها نیست بلکه زن و مرد در طی فعالیت مشترک و همکاری با یکدیگر موضوعات و چالش‌های مربوط به خانواده را حل و فصل می‌کنند. برای آنکه در زندگی با همسر خود در رابطه با مدیریت خانواده به اختلاف برنخورید باید از ابتدا مشخص کنید که می‌خواهید خانواده‌ شما بر چه اساس و شیوه‌ای اداره شود. آیا نگاه شما به زندگی نگاهی سنتی است یا اینکه اساس زندگی‌تان به شیوه‌ای مدرن چیده شده است.

سردرگمی در شیوه مدیریت خانواده

بسیاری از زوجین سردرگمی و تعارض‌های زیادی را در مورد نحوه اداره خانواده خود تجربه می‌کنند. این موضوع از این مسئله ناشی می‌شود که افراد در بین سبک‌های سنتی و مدرن نمی‌توانند یکی را انتخاب کنند، به این ترتیب بخشی از زندگی به شیوه مدرن اداره شده و بخشی دیگر بر اساس انتظارات سنتی مدیریت می‌شود.

برای مثال بسیاری از زنان طبق دیدگاه‌های مدرن انتظار دارند که مردان در امور خانه مشارکت فعال داشته باشند و در تصمیم‌گیری‌ها آن‌ها را شریک کنند در حالی که خود حاضر به هیچ گونه همکاری با همسر خود نیستند و تنها به امور خانه می‌پردازند. همچنین عکس این موضوع نیز صادق است مثلا زنان شاغل بسیاری وجود دارند که مجبور هستند تمام‌ کارهای خانه را نیز انجام دهند. این شرایط منجر به اضافه بار نقش شده و احساس فرسودگی در فرد ایجاد کند.

در نتیجه بسیار مهم است که اگر زندگی خود را بر پایه‌های مدرن می‌چینید، به تبع آن انتظارت سنتی خود را نیز کنار بگذارید و در کنار یکدیگر برای پیشبرد زندگی تلاش کنید.

مدیریت ناکارآمد خانواده

ممکن است در مورد شیوه مدیریت خانواده خود دچار شک و تردید شوید و از خود بپرسید که آیا روشی که در پیش گرفته‌ایم روشی درست است یا خیر. ما در ادامه به ویژگی‌های مدیریت ناکارآمد در خانواده اشاره کرده‌ایم. در صورتی که چند مورد از این ویژگی‌ها را در زندگی خود مشاهده می‌کنید برای بهبود شرایط به یک روانشناس خانواده مراجعه کنید.

سؤالات متداول

– برای حل و فصل مشکلات خانوادگی باید به چه متخصصی مراجعه کنیم؟

روانشناسان بالینی و روانشناسان بالینی با گرایش خانواده که به طور تخصصی در زمینه روابط زوج و مدیریت خانواده آموزش دیده‌اند در حل این مشکلات می‌توانند به شما کمک کنند.

– چرا امروزه با وجود افزایش دسترسی به متخصصین و افزایش آگاهی اختلافات در بین خانواده‌ها بیشتر شده است؟

هرچقدر که جوامع پیشرفته‌تر می‌شوند پیچیدگی‌های زندگی افراد آن جوامع نیز بیشتر می‌شود، به همین خاطر اختلافات نیز شکل دیگری به خود می‌گیرند. عواملی نظیر تعارض بین سنت و مدرنیته، افزایش جمعیت، افزایش دسترسی به شبکه‌های مجازی و فاصله گرفتن افراد از یکدیگر و… از جمله مسائلی هستند که بحران‌های جدی را برای خانواده‌ها به وجود می‌آورند.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : روانشناسی
ارسال دیدگاه