آخرین مطالب

» روانشناسی » لجبازی در زندگی زناشویی را ادامه ندهید!

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۰۹ - ۲۳:۱۲

لجبازی در زندگی زناشویی را ادامه ندهید!

لجبازی در زندگی زناشویی می‌تواند بر ابعاد مختلف رابطه زن و شوهر تاثیر بگذارد. بسیاری از دلخوری‌ها و دعواها ریشه در لجبازی زوجین دارد. معمولا در ابتدا …

انجمن تخصصی رفع اشکال ریاضی به صورت رایگان
لجبازی در زندگی زناشویی را ادامه ندهید!

لجبازی در زندگی زناشویی را ادامه ندهید!

لجبازی در زندگی زناشویی می‌تواند بر ابعاد مختلف رابطه زن و شوهر تاثیر بگذارد. بسیاری از دلخوری‌ها و دعواها ریشه در لجبازی زوجین دارد. معمولا در ابتدا یکی از طرفین رفتار ناپخته لجبازی را پیش می‌گیرد، عدم آگاهی همسر از نحوه برخورد صحیح به ادامه و بدتر شدن رفتارهای ناپخته می‌انجامد. هر کسی ممکن است در رابطه با همسرش گاهی لجبازی‌هایی داشته باشد، اما لجبازی بیش از حد در رابطه زناشویی پیامدهای جبران ناپذیری می‌تواند داشته باشد.

پیش از آن که اختلافات بیشتر شود بهتر است از مشاوره خانواده بهره ببرید. در ادامه برای پایان دادن به لجبازی همسرتان راهکارهایی ارائه داده ایم که می تواند موجب پیشگیری از اختلافات زناشویی شما نیز شوند.

لجبازی در زندگی زناشویی | چه کسی لجباز است؟

لجبازی یکی از ویژگی‌های انسانی است که هر کس گاهی به آن شکل رفتار می‌کند. فرد لجباز شبیه یک کودک رفتار می‌کند و به اصلاح “بچه می‌شود”. به حرف خود اصرار ورزیده و بی دلیل به حرف کسی گوش نمی‌کند و کار خودش را انجام می‌دهد، انگار هیچ چیز جلودارش نیست.

لجبازی در زندگی زناشویی

لجبازی در زندگی زناشویی به صورت معمول اتفاق می‌افتد. هر فردی در زندگی خود گاهی اوقات دست به رفتارهای بچگانه می‌زند و مانند یک کودک رفتار می‌کند. بحث این نیست که کسی نباید در زندگی زناشویی خود لجبازی کند یا اگر کسی لجبازی کرد، دیگر باید قید آن رابطه را زد؛ خیر صحبت درباره زمانی است که زن و شوهر هر دو لجبازی کرده و هیچ کدام برای برطرف کردن آن تلاشی نکنند.

در چنین شرایطی است که دعوای بین زوجین شدت گرفته و زندگی مشترک به قهقرا می‌رود. حالا ممکن است در این میان فرزندی هم داشته باشیند. در چنین شرایطی وضعیت بسیار وخیم‌تر می‌شود و با این لجبازی‌ها به روان کودک خود نیز صدمه می‌زنید. فرزندان این خانواده‌ها معمولا دچار نوعی اضطراب هستند.

بهترین برخورد با لجبازی همسر در زندگی زناشویی

همسر شما نیز از لجبازی لذت نمی‌برد، پس بهتر است راهی پیدا کنید تا او یاد بگیرد از این روش برای رسیدن به خواسته هایش استفاده نکند. عدم توجه به این نکات جزئی به اختلافات خانوادگی شما دامن خواهد زد. پس زمانی که همسرتان شروع به لجبازی کرد بهتر است به نکاتی زیر توجه کنید:

سکوت کنید

بهترین و مورد پسندیده‌ترین رفتار، سکوت است؛ پس خودتان را کنترل کنید. زیرا اگر شما پرخاشگری کنید، لجبازی او بیشتر و بیشتر می‌شود. شما می‌توانید در زمانی دیگر به علل لجبازی پی برده و آن‌ها را رفع کنید.

کمبود اعتماد به نفسش را درک کنید

کمبود اعتماد به نفس و عدم خود باوری یکی از علل اصلی لجبازی می‌باشد. معمولا بیشتر افرادی دست به لجبازی می‌زنند که اعتماد به نفس ندارند و سعی می‌کنند با لجبازی به نوعی اقتدارشان را نشان بدهند. پس برای آرامش در زندگی خود به همسرتان کمک کنید تا خود را بهتر بشناسد و باور کند. برای این منظور راه‌های بالا بردن اعتماد به نفس همسر را بشناسید.

شما بی تقصیر نیستید

لازم است بدانید همیشه همسرتان مقصر نیست؛ بلکه این رفتار اشتباه خودتان بوده که موجب لجبازی همسرتان شده است. خیلی وقت‌ها ممکن است به خاطر لحن اشتباه شما، همسرتان به لجبازی دست بزند. برخورد صحیح در دعوا با همسر به جلوگیری از لجبازی کمک می‌کند.

لجبازی با لجبازی فایده ندارد

فراموش نکنید که لجبازی در زندگی زناشویی تنها به بدتر شدن رابطه خواهد انجامید و تنها با ایجاد تعارضات مختلف به هر دو شما صدمه وارد می‌کند. بهتر است اصول ارتباط موثر را یاد بگیرید.

راهکارهایی برای از بین بردن لجبازی همسر

۱- سعی کنید با او مدارا کرده و با او کنار بیایید.

۲- اصلا به فکر استفاده از کلمات کنایه آمیز نباشید. این کلمات تنها به شدیدتر شدن لجبازی می‌انجامد.

۳- سعی کنید از کلمات مثبت و لحن آرامبخش استفاده کنید.

۴- با او بحث نکنید و سعی نکنید هنگام لجبازی او را قانع کنید.

۵- او را به آرامش دعوت کنید.

۶- یاد بگیرید چطور باید از کسی انتقاد کرد و چطور باید ویژگی‌های منفی همسرتان را به او بگویید تا او آن‌ها را اصلاح کند.

۷- در زمان مناسب مشکلات و ویژگی‌های منفی او بگویید.

۸- تا زمانی که همسرتان به حالت متعادلی نرسیده و هنوز در حالت‌های عصبی است، راجع به موضوع لجبازی صحبتی به میان نیاورید و بحث را از نو شروع نکنید.

۹- یاد بگیرید با تعریف کردن از ویژگی‌های مثبت همسرتان به او اعتماد به نفس بیشتری بدهید.

۱۰- در زمان لجبازی اگر همسرتان زمان زیادی را به حرف زدن و بحث‌های طولانی می‌پردازد؛ صبور بودن را یاد بگیرید و اجازه بدهید خودش را تخلیه هیجانی کند و حرف هایش را کامل بزند.

۱۱-مهارت‌های گفتگو خودتان را تقویت کنید و از روش مناسبی که به لجبازی نرسد استفاده کنید.

۱۲- در حرف زدن سعی کنید لطافت بیشتری داشته باشید و مستقیم جملات خود را با “تو” شروع نکنید. استفاده از ضمیر مستقیم باعث می‌شود حس مقصر بودن یا سرزنش کردن در او افزایش پیدا کند. توصیه بهتر این است که جملات خود را با “من” یا “ما” شروع بکنید.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : روانشناسی
ارسال دیدگاه