آخرین مطالب

» روانشناسی » طلاق چه تاثیری بر سلامت روان و عواطف فرزندان دارد؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ - ۷:۰۳

طلاق چه تاثیری بر سلامت روان و عواطف فرزندان دارد؟

طلاق پدر و مادرها تاثیرات مخربی بر روان و رفتار فرزندان دارد که با مرور زمان در آینده کودک موجب بروز مشکلات جدی و جبران ناپذیری می شود اما راه های …

انجمن تخصصی رفع اشکال ریاضی به صورت رایگان

طلاق پدر و مادرها تاثیرات مخربی بر روان و رفتار فرزندان دارد که با مرور زمان در آینده کودک موجب بروز مشکلات جدی و جبران ناپذیری می شود اما راه های موثری برای کنار آمدن بهتر و آسیب کمتر کودک بعد جدایی والدین وجود دارد.

تاثیر طلاق بر فرزندان چیست؟

زن و شوهرها از هم جدا می شوند معمولا به این دلیل که هر دوی آنها به این نتیجه رسیده اند که وقتی زندگی زناشویی خود را پایان دهند می توانند حال روحی بهتری را تجربه کنند و شادتر باشند یا اینکه ماندن در کنار هم را غیر قابل تحمل و عذاب دهنده می دانند.

تاثیر طلاق والدین بر فرزندان

تاثیر جدایی والدین بر کودکان چیست؟

فرزندانی که از طلاق بر جای می مانند با مسائلی مواجه می شوند که زندگی و سلامت روان آنها را تحت تأثیر قرار می دهد،مانند تشویش آنها از تنها گذاشته شدنشان توسط والدین و از دست دادن والدین،باز خوردهای دردناک و ناراحت کننده اطرافیان،کمبود های عاطفی در اثر ندیدن یا کم دیدن یکی از والدین یا هر دوی آنها و …

لازم است زن و مردی که از هم جدا می شوند با کسب اطلاعات درست و آموختن مهارتهای لازم و حتی شرکت در جلسات مشاوره بعد طلاق به سلامت روان فرزندان و حتی خودشان کمک بکنند.

مشکلات روانی کودکان طلاق

مشکلات روانی و عاطفی کودکان طلاق

چگونه کودکان با مسأله طلاق والدین بهتر کنار می آیند؟

وقتی زن و مردی تصمیم به جدایی می گیرند بهتر است کودک خود را از پیش با مسأله طلاق آشنا کنند تا درک و پذیرش تمام مراحل آن به مراتب برایش راحت تر شود و چنانچه این آشنایی اتفاق نیفتد امکان ابتلای کودک به ترسها و نگرانیهای حاصل از جدایی پدر و مادر، مثل ترس ازتنهایی و ترک شدن افزایش می یابد که این تشویش ها به شدت سلامت روان کودک را در معرض خطرات جبران ناپذیر قرار می دهد و در آینده باعث بروز مشکلات رفتاری و مسائل عاطفی در کودک می شود.

بهترین راه این است که والدین چند روز قبل از جدایی فرصت کافی برای درک این مسأله را به فرزند خود بدهند و تا آمادگی لازم در فرزند ایجاد نشده،جدا نشوند یا فرزند را ترک نکنند.

روانشناسی کودکان طلاق

راه های پیشگیری از آسیب های طلاق بر فرزندان

برای آسیب کمتر کودک از طلاق پدر و مادر باید چه کرد؟

برای آماده کردن کودک و کنار آمدن بهتر او با مسأله طلاق پدر و مادر،بهتر است پدر و مادر کودک را با مسائل زیر آشنا کنند:

  • درباره اینکه چرا طلاق رخ داده است،به گونه ای که کودک متوجه موضوع شود،بدون اینکه اعتبار پدر یا مادر نزد کودک خدشه دار شود.
  • بعد از طلاق پدر و مادر،کودک بایدانتظار چه مسائل و رخدادهایی را داشته باشد و چگونه با آنها مواجه شده و آنها را حل کند.
  • کودک اطمینان یابد که در رابطه خوب او با پدر و مادر خللی وارد نخواهد شد و او می تواند محبت،توجه و مراقبت آنها را داشته باشد.

با توضیح دادن این موارد و بحث مفید راجب آنها می توان آسیب پذیری کودک را راجب طلاق پدر و مادر کمتر کرد و در او آمادگی و توان مورد نیاز را برای کنار آمدن با این حادثه به مقدار خوبی ایجاد کرد.

نویسنده : خانم دکتر ندا رحیمی متخصص روانشناسی / @drnedarahimi


برچسب ها :
دسته بندی : روانشناسی
ارسال دیدگاه