آخرین مطالب

» روانشناسی » صداقت در زندگی زناشویی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ - ۲۳:۰۰

 کد خبر: 17833

صداقت در زندگی زناشویی

اهمیت صداقت در زندگی زناشویی چیست؟ آیا باید در تمام جنبه های زندگی مشترک صداقت داشت؟ وقتی صحبت از زندگی مشترک سالم می شود٬ صداقت بخش مهمی از ارتباطات …

صداقت در زندگی زناشویی

صداقت در زندگی زناشویی

اهمیت صداقت در زندگی زناشویی چیست؟ آیا باید در تمام جنبه های زندگی مشترک صداقت داشت؟ وقتی صحبت از زندگی مشترک سالم می شود٬ صداقت بخش مهمی از ارتباطات شما را تشکیل می دهد. انسان های راستگو به دیگران احساس اطمینان و آرامش می دهند. لازمه صداقت در خانواده وجود صداقت میان زوجین است. چطور می توان از فرزندان زن و شوهری که با هم رو راست نیستند، انتظار صداقت با پدر و مادر را داشت.

پس مهم است که این ویژگی را در خود افزایش دهید و با ابعاد آن آشنا باشید. در این مطلب اهمیت صداقت در زندگی زناشویی، آسیب های دروغگویی، انواع و حدود صداقت و همچنین راه های افزایش صداقت در ارتباط با همسر صحبت خواهیم کرد.

اهمیت صداقت در زندگی مشترک

صداقت یکی از مهمترین نیازهای عاطفی در زندگی مشترک است. در صورتی که صداقت بین زن و شوهرها وجود داشته باشد، احساس عشق و محبت آنها عمیق تر می شود. صداقت زن و شوهر را به یکدیگر نزدیک می کند. در یک خانواده سالم، صداقت، درستی و قابل اعتماد بودن از ضروری ترین اجزای رابطه هستند.آگاهی از این موضوع که می توانید بر صحت حرف های همسر خود اطمینان داشته باشید، حس امنیت به شما می دهد، چرا که او در همه حال با شما صادق است.همسر راستگو با در میان گذاشتن حقیقیت این حس را به شما می دهد که در نظر او فردی قابل اعتماد هستید.

تاثیرات عدم صداقت با همسر

زمانی که در طولانی مدت به کسی عشق می ورزید که اعتمادی به او ندارید، به اعتماد به نفس و اثرات دراز مدت عشق ورزیدن و زندگی با فردی که به او اعتماد ندارید، برای اعتماد به نفس شما و رابطه تان آسیب وارد می شود. یکی از مخرب ترین عواملی که باعث می شود صمیمیت بین زوجین، عشق، شور و حرارت رابطه از بین برود، بازگو نکردن حقیقت است.

اغلب افرادی که دائما حقیقت را «دستکاری» می کنند، معتقدند که حق دارند گاهی اوقات واقعیت ها را بازگو نکنند یا با گفتن حقیقت شرایط خراب تر می شود و به اصطلاح دروغ هایشان مصلحتی است.

وقتی شما با یک فرد دروغگو زندگی می کنید، در نهایت مجبور می شوید که دروغ های او را بپوشانید و خودتان هم مانند او به یک دروغگو تبدیل می شوید. پس اهمیت زیادی دارد در زندگی مشترک صادق باشید تا همسر و فرزندان خود را نیز از دروغگویی بازدارید.

انواع صداقت در زندگی مشترک

صداقت در مورد گذشته

شاید سوال شود که تا چه حد می‌توان در مورد گذشته خود حقایق را برای شریک زندگی بیان کرد. واقعیت آن است که در این مورد نمی‌توان حکم کلی داد، اما هر موضوعی از زندگی گذشته که زندگی مشترک را در آینده تحت تاثیر قرار دهد باید با صداقت بیان شود. چرا که اگر در آینده آشکار شوند اختلافات شدید را در پی خواهند داشت. کنجکاوی درباره گذشته همسر نیز باید حد و مرزی داشته باشد، گاه فرد اشتباهاتی در گذشته داشته که یادآوری آن ها تنها موجب آزردگی خاطر می شود.

صداقت درباره حال

صداقت درباره زمان حال به در میان گذاشتن وقایع و مسائل روزمره با همسر مربوط می‌شود. در یک زندگی موفق، زن و شوهر به هم وابستگی متقابل دارند و این ارتباط برای برنامه‌ریزی روزانه و هماهنگ ساختن فعالیت‌ها ضروری می باشد.

صداقت درباره آینده

این نوع صداقت مربوط به توضیح طرح‌ها و برنامه‌هایی است که دختر و پسر برای زندگی آینده‌شان طراحی کرده‌اند. یعنی اهدافی که به فعالیت‌های بعدی در زندگی مشترکشان مربوط می شود. صداقت در بیان اهداف و برنامه های آینده پیش از ازدواج و سپس در زندگی مشترک باعث ایجاد نوعی حس همکاری در دو طرف می شود.

حد و مرز صداقت در رابطه

صداقت خالصانه با همسر بسیار ارزشمند است اما وقتی جنبه افراط و صداقت محض به خود می گیرد، کم کم شبیه یک ساده لوحی پردردسر می شود که ممکن است مشکلات زیادی برایتان به وجود آورد. بهتر است برخی حقیقت ها را برای خودتان نگه دارید.۱- اگر کسی در مورد موضوعات جزئی مانند زیبایی چهره اش یا شکل ظاهری خانه اش از شما نظر خواست لازم نیست اگر مطابق سلیقه شما نبود حتما صادق باشید، ممکن است این صداقت و رک گویی شما موجب رنجش طرف مقابل شود.

۲- صداقت در مورد دلخوری های مربوط به خانواده همسر که بدون ملاحظه با همسرتان در میان می گذارید اصلا لزومی ندارد.

۳- اگر کسی پشت سر همسر شما بدگویی کرد، درست نیست دقیقا همان حرف ها را برای همسرتان بازگو کنید. بلکه اگر موضوع خیلی اهمیت داشت و پای اشتباهات همسرتان در میان بود، سعی کنید به نرم ترین حالت ممکن، جوری که همسرتان ذره ای متوجه بدگویی دیگری از خودش نشود، ماجرا را با او در میان بگذارید.

۴- این که چه تعداد زیادی خواستگار داشته اید موضوعی نیست که بخواهید با نامزدتان در میان بگذارید و صداقت کامل داشته باشید. این کار باعث بی اعتمادی، سرخوردگی، تحقیر و احساس ناامنی می شود. گفتن هر مزاحمتی و پیشنهادی تنها شک و سوءظن را همسرتان بیشتر می کند؛ تنها در مواقعی که موضوع جدی بود باید به همسرتان اطلاع دهید.

راهکارهایی برای افزایش صداقت با همسر

معمولا بیشتر آدم ها از دروغ گفتن در زندگی مشترک به عنوان راهی برای حفظ شخصیت، ایجاد آرامش و دوستی استفاده می کنند. چه بسا فرد دروغگو با خود می اندیشد که اگر درباره کارهایش دروغ بگوید راحت تر است تا آن که مورد توهین و سرزنش قرار بگیرد یا از انجام کار مورد علاقه اش محروم شود. بنابراین بهترین راه حل برای این که همسرتان دروغ نگوید این است که به او احساس امنیت بدهید و شرایطی را فراهم کنید که او از راستگویی هراسی نداشته باشد.تقویت رابطه عاطفی می تواند این هراس را از بین ببرد و امنیت لازم را به وجود آورد.

زمانی که بخواهید دروغ را از زندگی خود حذف کنید باید ابتدا در خودتان تغییراتی به وجود آورید. باید به این شناخت نسبی برسید که دروغ گفتن به همسرتان چه آسیب های جدی ای را به زندگی زناشویی وارد می کند. هر زمان موضوعی پیش بیاید که در آن شرایط قادر به گفتن حقیقت نبودید، بهترین پاسخ آن است که بگویید «فعلا از من نپرس، هر وقت شرایط و موقعیت فراهم شود حقیقیت را می گویم»، در این صورت دروغی هم گفته نمی شود.


برچسب ها : , , , ,
دسته بندی : روانشناسی
ارسال دیدگاه