آخرین مطالب

» روانشناسی » صحبت در مورد مسائل مالی با همسر | چرا و چگونه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۷ - ۲۳:۱۳

 کد خبر: 18042

صحبت در مورد مسائل مالی با همسر | چرا و چگونه

صحبت در مورد مسائل مالی ممکن است برای برخی از زوجین سخت باشد و آن‌ها ندانند که چطور می‌توانند بدون بحث و دعوا مشکلات مالی خود را حل کنند. مانند هر …

صحبت در مورد مسائل مالی با همسر | چرا و چگونه

صحبت در مورد مسائل مالی با همسر | چرا و چگونه

صحبت در مورد مسائل مالی ممکن است برای برخی از زوجین سخت باشد و آن‌ها ندانند که چطور می‌توانند بدون بحث و دعوا مشکلات مالی خود را حل کنند. مانند هر مشکل دیگری این مسئله نیز راه‌حل‌های خاص خود را دارد و شما با یادگیری مهارت گفتگوی موثر زوجین می‌توانید آن را حل کنید. در ادامه این مقاله ما به توضیحات بیشتری در مورد حل مشکلات مالی و حرف زدن با همسر در این باره پرداخته‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما مفید باشد.همچنین برای ایجاد تعادل در زندگی مشترک از مشاوره خانواده کمک بگیرید.

صحبت در مورد مسائل مالی : خودداری از گفتگو

مشکلات مالی در زندگی زناشویی برای برخی از زوجین ازجمله مسائل حساسی است که صحبت کردن درباره آن برای بسیاری از آن‌ها دشوار است. علت این موضوع باورهای غلطی است که بسیاری از افراد در این باره دارند. برای مثال برخی فکر می‌کنند که صحبت کردن درباره مسائل مالی نشان‌دهنده این است که آن‌ها انسان‌های مادی‌گرایی هستند. به همین دلیل ممکن است دچار نشخوارهای ذهنی و خطاهای شناختی نظیر ذهن‌خوانی شوند که اگر در مورد مسائل مالی حرف بزنند همسرشان درباره آن‌ها چه فکرهایی خواهد کرد.

لازم است که بدانید هر مشکلی که در زندگی مشترک پیش می‌آید اگر با گفت‌وگویی سالم به حل آن پرداخته شود و زوجین از مهارت‌های ارتباط کلامی مناسبی برخوردار باشند سوءتفاهم‌های این چنینی بسیار کم‌تر پیش می‌آیند و جای نگرانی در این باره وجود نخواهد داشت. پیش از هر چیز تلاش کنید که مهارت‌های ارتباط کلامی خود را تقویت کنید.

چگونه در مورد مسائل مالی با همسر خود صحبت کنیم ؟

برای اینکه بتوانید مشکلات مالی که در زندگی مشترکتان را به‌ خوبی مدیریت کنید و گفت و گوی مثبت و سازنده‌ای با یکدیگر داشته باشید رعایت برخی نکات ضرورت دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

۱- شریک بودن در عین استقلال را یاد بگیرید

هنگامی که شما وارد زندگی مشترک می‌شوید لازم است یاد بگیرید با همسرتان در مسائل مختلف شریک شوید. چرا که این زندگی و این خانواده متعلق به هردوی شماست درنتیجه هر تصمیمی که در مورد خانواده گرفته می‌شود نیازمند نظرات هر دو طرف خواهد بود. مسائل مالی و اقتصادی نیز همیشه در زندگی زناشویی از جمله موضوعات مهمی است که به تصمیم هردو نفر نیاز دارد. برای مثال استقلال مالی زنان از مقولاتی است که ممکن است باعث ایجاد اختلاف گردد.

درست است که هر کدام از شما ممکن است سرکار بروید و در خرج کردن پول خود احساس استقلال کنید اما چون مسائل مالی به کیفیت زندگی خانوادگی شما مربوط می‌شود لازم است تا جایی که می‌توانید به نظرات یکدیگر احترام بگذارید و هنگامی که قرار است اقدام مالی مهمی انجام دهید پیش از عملی کردن تصمیماتتان، نظرات همسرتان را جویا شده و به آن‌ها احترام بگذارید.

۲- در مورد اهداف مشترک با یکدیگر صحبت کنید

بسیاری از اختلافات زوجین در مورد مسائل مالی به این دلیل است که آن‌ها هرگز در مورد اهداف مالی‌شان با یکدیگر به طور واضح صحبت نمی‌کنند. به همین خاطر ممکن است شما یا همسرتان با فکر اینکه دارید برای زندگی مشترکتان تلاش می‌کنید اقدامی انجام دهید که منجر به نارضایتی طرف مقابل شود. به همین دلیل بهتر است زمان‌هایی را برای برنامه‌ریزی و صحبت در مورد مسائل مالی اختصاص دهید.

به وضوح انتظارات خود را بیان کنید تا بتوانید در کنار یکدیگر برنامه‌های مشترکی برای رسیدن به این‌ها پیدا کنید.

۳- تفاوت دیدگاه‌ها را بپذیرید

وقتی با همسرتان در مورد مسائل مالی صحبت می‌کنید انتظار نداشته باشید که او نیز دیدگاه و نظرات مشابهی با شما داشته باشد. زنان و مردان معمولاً در نوع نگاه و برخورد با مسائل مالی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. این تفاوت‌ها مسائلی نظیر موارد زیر را در بر می‌گیرد:

– تفاوت در نحوه خرید کردن : زنان بیشتر ممکن است برای خرید چیزی که مورد نیاز نیست اقدام کنند

  • اهمیت دادن به تنوع در وسایل در زنان
  • تفاوت در نحوه پس‌انداز و سرمایه‌گذاری

و غیره

هنگام صحبت مالی لازم است که این تفاوت‌ها را در نظر داشته باشید. این امر به شما کمک خواهد کرد که در مکالمات انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان دهید.


برچسب ها : ,
دسته بندی : روانشناسی
ارسال دیدگاه