آخرین مطالب

» روانشناسی » دلایل و درمان ترس از تعهد

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۸ - ۷:۰۴

دلایل و درمان ترس از تعهد

علت ترس از تعهد چیست؟ چرا حتی زمانی که کسی را خیلی دوست دارند، باز هم برای ازدواج و زندگی متعهدانه کاری نمی کنند؟ یک رابطه مستلزم پذیرش مسئولیت‌های …

انجمن تخصصی رفع اشکال ریاضی به صورت رایگان
ترس از تعهد در رابطه | دلایل و درمان ترس از تعهد

علت ترس از تعهد چیست؟ چرا حتی زمانی که کسی را خیلی دوست دارند، باز هم برای ازدواج و زندگی متعهدانه کاری نمی کنند؟ یک رابطه مستلزم پذیرش مسئولیت‌های متفاوت است و مسئولیت‌ پذیری، یکی از ابعاد تعهد در رابطه می‌باشد. عده‌ای از افراد نمی‌توانند در برابر مسئولیتی که در یک رابطه بر عهده آنها قرار می گیرد متعهد باشند؛ بنابراین از شکل‌گیری رابطه اجتناب می کنند.

اما راه هایی برای غلبه بر ترس وجود دارد. فقط کافی است دلایل ترس خود را پیدا کنید و پاره ای از اندیشه هایتان را تغییر دهید. در این مطلب به شما کمک می کنیم تا ترس خود را از بین ببرید و به ایجاد یک رابطه زناشویی پایدار اقدام کنید.

ترس از تعهد یا گاموفوبیا چیست؟

تعهد ابعاد چندگانه‌ای دارد که دربرگیرنده‌ی دلایل شخصی، اعتقادی و اخلاقیِ به خصوصی است که شخص را به ادامه‌ی رابطه‌ی عاطفی پایبند می‌کند.ترس از تعهد یا گاموفوبیا نوعی ترس غیرواقعی از پیمان بستن، تعهد دادن و التزام برای باقی ماندن در یک ارتباط ثابت و صادقانه در کنار یک شخص دیگر برای همیشه است. گاموفوبیا اصطلاحی است که برای توصیف ترس‌های غیرعادی از تعهد و ازدواج به کار می‌رود.

شاید بتوان این ترس را یکی از انواع فوبیا دانست، اما روش های درمان اضطراب برای ترس از تعهد ماهیت متفاوتی دارد.

در واقع خانواده و روابط جدید همگی برای کسانی که در دوران مجردی برای خودشان چند سال تنها زندگی کرده، درون‌گرا بوده یا شخصیت اجتنابی دارند، به نوعی کابوس است. افرادی که ترس از تعهد در رابطه دارند از وارد شدن به رابطه جدید اجتناب می کنند. حتی ممکن است به شخص خاصی علاقه زیادی داشته باشند اما از برقراری رابطه پایدار با او امتناع می کنند. این افراد اگر هم وارد رابطه شوند روابط آنها معمولا سطحی است و ممکن است با چند نفر همزمان ارتباط برقرار کنند و هیچ تعهدی نسبت به هیچ کدام نداشته باشند.

دلایل ترس افراد از تعهد در رابطه یا ازدواج چیست؟

برای اینکه بتوانید بر ترس خود غلبه کنید باید بدانید منشا ترس شما چیست؟ در این صورت می توانید آن دلیل را در خود حل کنید، افکارتان را تغییر دهید و به ایجاد یک رابطه دلپذیر بپردازید.دلایل ترس از تعهد طیف گسترده ای را شامل می شود و هر کس دلیل مخصوص به خود را دارد؛ در ادامه سعی کرده ایم برخی از این دلایل و روش های برطرف کردن ترس از تعهد را به خوبی مطرح کنیم.

ترس از تعهد به خاطر تجربه های تلخ کودکی

تجربه‌های کودکی معمولا به تفکرات یک فرد در بزرگ‌ سالی شکل می‌دهند. اگر در زمان کودکی کسی را مثل (پدر، مادر، برادر بزرگتر) دوست داشتید و آن شخص چیزی را از شما گرفته باشد (مانند؛ قدرت، حس احترام یا معصومیت)، چنین شخصی در ضمیر ناخودآگاه شما علی رغم آنکه دوستش دارید، دشمن خود می دانید. حال که بزرگ شده و همسری اختیار کرده اید که دوستش دارید، ذهن تان طبق تجربه اش می گوید “کسی را دوست دارم دشمن من است و می خواهد چیزی از من بگیرد).

بنابراین قبول تعهد، نسبت به او برایتان مشکل می شود.ممکن است ترس فرد از تعهد به این دلیل باشد که والدین‌اش تجربه‌ی بدی از ازدواج‌شان داشتند و طلاق گرفته‌اند. یا فرد در تمام طول کودکی‌اش شاهد دعوا و جروبحث‌ بوده است و این مسئله درک‌اش را در مورد رابطه یا ازدواج دگرگون کرده است.

ترس از محدودیت و از دست دادن لذت های دوران مجردی

برخی افراد می ترسند اگر وارد رابطه ای شوند لذت های دوران مجردی خود را از دست بدهند و دیگر نتوانند آزادنه با دوستان خود به گردش و تفریح بپردازند. آنها از محدودیت خوش‌شان نمی‌آید. این افراد می‌ترسند چرا که در زمان طول زندگی‌ مشترک باید مطابق با برخی قوانین زندگی طرف مقابلشان رفتار کنند.

تجربه ناکامی در رابطه یا شکست عشقی

ممکن است فرد تجربه‌ی بدی از یک رابطه‌ی طولانی مدت داشته باشد. شکست عشقی ‌قطعا می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. نادیده گرفتن جدایی و عدم درمان شکست عشقی مانند یک زخم همیشگی در فرد باقی خواهد ماند. همین مسئله باعث تغییر نحوه‌ی درک‌اش از ایجاد یک رابطه جدید شده است.

راه های غلبه بر ترس از تعهد در رابطه

سهم خود را در شکست ها مشخص کنید

درصورتیکه در گذشته رابطه‌ای داشته‌اید اما منجر به جدایی شده است، سهم خود را در شکست رابطه بررسی کنید. سپس به دنبال یافتن راه حلی برای جلوگیری از تکرار آن باشید.

از طرف مقابل شناخت کافی پیدا کنید

با مهیا کردن زمینه‌های شناخت از یکدیگر می‌توانید بر این ترس غلبه کنید. در زمان آشنایی بیاندیشید تا چه حد فرد مورد نظر برای شما مناسب است. در صورتی که شما و فرد مقابلتان شناخت مناسبی از یکدیگر بدست آورید مثلا عادت‌های اخلاقی خوب و بد همدیگر مانند احساس حسادت، خشم، مهربانی، فداکاری و… را بدانید راحت‌تر می‌توانید به یکدیگر برای زندگی در آینده اعتماد کنید.

حقیقت را بپذیرید

در صورت ترس از دست دادن آزادی و ایجاد تغییرات در خود به یاد داشته باشید که چه افراد ازدواج کنند و چه نه، در شرایطی باید در خود تغییراتی ایجاد نمایند و زیر بار مسئولیت بروند. همچنین در صورت نگرانی از جدایی بدانید آنچه که شکست یا موفقیت شما را تعیین می کند، تلاش شما برای حفظ رابطه است. با استفاده از روش های کاهش استرس می توانید سختی‌های موجود در رابطه را از بین ببرید.

با نوشتن بر ترس تان غلبه کنید

با این کار می‌توانید راه حل‌هایی برای این ترس‌ها پیدا کنید. دلایلی که باعث تمایل شما به برقراری رابطه می‌شود، ویژگی‌ های طرف مقابل و اینکه چگونه می‌تواند به شما کمک کند تا به اهدافتان برسید را یادداشت کنید. نوشتن راهی برای کاهش استرس نیز می باشد، پس می‌تواند به شما کمک کند تا بر ترس خود غلبه کنید.

برنامه و اهداف خود را در زندگی آینده در نظر بگیرید

آیا شما آمادگی لازم برای پذیرفتن فرد دیگر و مسئولیت‌های او را در زندگی دارید؟ با یافتن پاسخ سوالات خود تصوری از آینده خود بعد از ازدواج خواهید داشت و با صحبت در مورد اهداف و برنامه‌های خود با طرف مقابلتان و همچنین آگاه شدن از برنامه‌های او می‌توانید راحت‌تر با مسئله ترس از مسئولیت‌ها کنار بیایید.

از پدر و مادر خود راهنمایی بگیرید

اگر در ارتباط با ترس‌های خود با پدر و مادر خود صحبت کنید آنها نیز به شما خواهند گفت که همچون شما ترس‌هایی را تجربه کرده‌اند و تجربه خود را در این زمینه در اختیار شما قرار خواهند داد. همچنین صحبت با افرادی که ازدواج موفق داشته‌اند ترس شما کاهش می دهد. صحبت یک متخصص روانشناسی برای غلبه بر ترس های شما بسیاری موثرتر خواهد بود.


برچسب ها :
دسته بندی : روانشناسی
ارسال دیدگاه