آخرین مطالب

» روانشناسی » دعوای وراثت | راه های پیشگیری از دعواهای وراثت

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۲ - ۲۳:۰۳

دعوای وراثت | راه های پیشگیری از دعواهای وراثت

یکی از اختلافات و درگیری های شایع در محافل قضایی، دعوای وراثت می باشد که متاسفانه بسیاری از خانواده ها را از هم می پاشد و خواهران و برادران را از هم …

انجمن تخصصی رفع اشکال ریاضی به صورت رایگان
دعوای وراثت | راه های پیشگیری از دعواهای وراثت

دعوای وراثت | راه های پیشگیری از دعواهای وراثت

یکی از اختلافات و درگیری های شایع در محافل قضایی، دعوای وراثت می باشد که متاسفانه بسیاری از خانواده ها را از هم می پاشد و خواهران و برادران را از هم جدا می کند. بنابراین لازم است با استفاده از مهارت های حل مسئله، این موضوع را به بهترین نحو با کمک وکلا و مشاوره خانواده برطرف کرد. در این مطلب، سعی شده به طور کلی، درباره حقوق وراث و مسائلی که می تواند باعث دعواهای وراثت شود پرداخته تا با کنترل و مدیریت آنها، مانع از این درگیری های تلخ شویم.

اصلی ترین علت دعواهای وراثت چیست؟

مهمترین علتی که باعث بروز اختلافات شدید بین وراث می گردد، ناآگاهی از قوانین وراثت، طمع کاری و سهم خواهی های بیش از حدف و یا عدم برابری سهم الارث دختر و پسر بعد از فوت والد یا والدین می باشد. گاه عواملی باعث می شود وراث مدتها پس از مرگ پدر یا مادر، سراغ اموال نروند، همین گذر زمان ممکن است مشکلاتی را به وجود آورد. برخی دیگر از علل دعواهای وراثت عبارتند از.

  • عدم موافقت و هماهنگی تمام وراث در مورد تقسیم اموال
  • نگرانی از وضعیت مادر پس از فوت پدر
  • طمع کاری برای فروش اموال با قیمت بالاتر یا سهم بردن بیشتر از سهم الارث مشخص
  • وابستگی های احساسی به اموال پدر که باعث غفلت فرزندان و درگیری نسل های بعدی یا اقوام سببی بر سر اموال متوفی می شود.

برای پیشگیری از دعوای وراثت چکار کنیم؟

بهترین راه، تبعیت از قانون و تقسیم اموال به میزان مشخص شده در قوانین انحصار وراثت است. البته در صورت وجود وصیت نامه رسمی و معتبر، اگر متوفی وضعیت اموالش را برای بعد از فوت مشخص کرده باشد، تقریبا تمام درگیری ها واهی و بی نتیجه خواهند بود و وصیت نامه اجرا خواهد شد. مسائل دیگری که وراث باید برای پیشگیری از بروز دعوا رعایت کنند به شرح زیر است:

۱- هر زمان هرکدام از وراث، حتی فردای فوت مورث، درخواست سهم الارث خود را بکند، سایر وراث نمیتوانند به هیچ دلیل، خصوصا دلایل عرفی مانع از این حق شوند.

۲- وراث اجازه ندارند که مانع تقسیم ارث شده، زیرا ارثیه حق فرزندان و در تملک آنهاست و اگر کسی بخواهد مانع استفاده دیگری از حق خود شود، جرم محسوب خواهد شد.

متاسفانه به دلایل عرفی و اخلاقی، وراثی که سهم خود را از ارثیه می خواهد، مورد هجمه و انتقاد دیگران قرار می گیرد، به هرحال باید پذیرفت که او نیز حقی دارد و اخلاقی نیست که دیگران، به هر بهانه ای او را از سهم الارث و حقوق قانونی اش محروم کنند.

مهمترین دغدغه بعد از فوت پدر چیست؟

به دلیل قوانین انحصار وراثت، سهم الارث مادر خانواده بسیار کم و چیزی حدود یک هشتم از دارایی پدر است و ممکن است با فروش خانه و اموال، همسر او و مادر خانواده، دچار مشکلاتی شود. در صورتی که تمام فرزندان، در مورد عدم فروش خانه پدری تا زمان زنده بودن مادر موافق باشند، مشکلی وجود ندارد. اما اگر برخی از وراث یا همه آنها سهم الارث خود را بخواهند، دو راه برای محافظت از مادر وجود دارد.

_ اول اینکه برخی از وراث در صورت تمکن مالی می توانند سهم طالبان ارث را پرداخت کرده و مادر را در خانه خود نگه دارند. یا اینکه خانه و اموال را فروخته، سهام را تقسیم کرده و سپس منزلی برای مادر تهیه یا او را در منزل خود نگهداری کنند.

_ دوم اینکه قوانینی در مورد به اجرا گذاشتن مهریه مادر و وصول حقوق او وجود دارد که می توان از این راه، آرامش و امنیت مادر را برای ادامه زندگی تا حدودی تضمین کرد.

رودربایستی، بنزین آتش دعواهای وراثت

شاید این مسائل، قبل از فوت والدین برای برخی خنده دار و حتی ناراحت کننده باشد، اما متاسفانه پس از فوت پدر یا مادر، اتفاقاتی می افتد که ممکن است تمام این مباحث و درگیری ها، حتی بی خانمان شدن مادر، برای بسیاری از خانواده ها اتفاق بیافتد. متاسفانه به دلیل ترجیحات عرفی و رودربایستی های بیجا، بسیاری از این مشکلات ادامه دار و لاینحل باقی مانده و حل نمی شود.

بنابراین لازم است که بدون هیچ تعارفی و در کمال احترام، مسائل قانونی و حقوقی را مطالعه کرده و از آنها آگاه باشید تا در صورت فوت مورث، تمام ارثیه بر اساس قانون تقسیم شده و دعوا و درگیری های ناراحت کننده پیش نیاید. همچنین می توانید از روانشناسان و مشاوران حوزه مسائل خانوادگی در هنگام بروز درگیری ها کمک گرفته تا آنها با تخصص خود، سعی در آرامش فضا و ایجاد توافق بین وراث کرده و دعواها را ختم به خیر کنند.

سخن آخر

متاسفانه، برخی از قوانین انحصار وراثت (مربوط به تقسیم ارث بین پسر، دختر و مادر)، ممکن است باعث درگیری و ناراحتی شود. اما در هر حال، قانون قانون است و باید رعایت شود. مهم است که تمام وراث به قانون احترام گذاشته و اگر هم احساس بی عدالتی کردند، سعی کنند با مصالحه و توافق مسئله را حل کرده تا کار به درگیری کشیده نشود. ارتباط موثر بین اعضای خانواده و انسجام خانواده در پیشگیری از دعواهای وراث بسیار تاثیر دارد.


برچسب ها :
دسته بندی : روانشناسی
ارسال دیدگاه