آخرین مطالب

» روانشناسی » جایگاه مادر در خانواده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۰۱ - ۱۸:۴۴

جایگاه مادر در خانواده

مادر، نقش‌های سنگینی در محیط خانواده بر عهده دارد و با فداکاری، خودش را قربانی نقش هایش می‌کند و عشق وجودی خود را نثار اعضای خانواده می‌کند. توجه و م

انجمن تخصصی رفع اشکال ریاضی به صورت رایگان
جایگاه مادر در خانواده

جایگاه مادر در خانواده

جایگاه مادر در خانواده برای بسیاری از افراد مشخص و با ارزش است، اما شاید دلیل این ارزش گذاری مشخص نباشد. برای داشتن یک زندگی موفق همراه با عشق و صمیمیت همکاری زن و مرد لازم است، هر دو نقش خاص خودشان را در زمینه آرامش، نظم و هماهنگی در خانواده ایفا می‌کنند. با این حال مادران به عنوان نور و چراغ خانه لقب می‌گیرند و همانند همای سعادت می‌توانند اعضای خانواده را در جهت رسیدن به کامروایی هدایت کنند.

مادر، نقش‌های سنگینی در محیط خانواده بر عهده دارد و با فداکاری، خودش را قربانی نقش هایش می‌کند و عشق وجودی خود را نثار اعضای خانواده می‌کند. توجه و مهربانی اش را با ظرافتی خاص در جهت هدایت و تشویق اعضا در جهت رسیدن به اهداف خانواده به کار می‌گیرد.

مادر، خورشیدی تابناک در خانواده

مادر همچون خورشیدی است که گرمای وجودش محیط خانه را در برمی گیرد، فرزندان در پرتو عشق او رشد می‌کنند، ممکن است مدتی به دلیل ناسپاسی فرزندان یا شوهر خود غروب کند، کم نور شود ولی باز هم الطاف وجودی اش را نثار خانواده خود می‌کند و بعد از مدتی دوباره طلوع می‌کند. غریزه مادری ست که باعث می‌شود، حتی اگر در درد و رنج باشد به فکر فرزندان خود باشد و رفاه آن‌ها را به آرامش خودش ترجیح دهد.

مادر، منشا شادی در محیط خانواده

مادر، منشا شادی در محیط خانواده

زمانی که مادری مسئولیت خودش را آگاهانه می‌پذیرد، می‌تواند فضایی شادی بخش در محیط خانه ایجاد کند. آگاهی از نقش و مسئولیت‌ها باعث افزایش رغبت می‌شود، پس با استرس کمتر نقش مادری را ایفا می‌کند. اگر مادر شاد باشد محیط خانه را چنان گرم و دلنشین می‌کند تا فرزندان بتوانند در فضایی مناسب و در بالین او پرورش یابند. ولی اگر مادر غمگین باشد دیگر اعضا نیز به دنبال پژمردگی او، به رشد و تعالی کافی نمی‌رسند.افسردگی مادر بیش از هر چیز خانواده را در غم فرو می‌برد.

نقش مادر در استحکام روابط خانواده

عشقی که مادر به فرزندان و شوهرش ابراز می‌کند، باعث ایجاد فضایی صمیمی در محیط خانواده می‌شود که همه در پرتو آن رشد می‌یابند و پیشرفت می‌کنند. عشق مادر، منشا دلبستگی بعدی فرزندان می‌شود و کیفیت روابط بعدی فرزندان را نیز تعیین می‌کند، به طوری که اگر این محبت را به اندازه کافی دریافت کنند، با اعتماد و خوشبینی بیشتری وارد روابط بعدی با دیگران می‌شوند.

از طرفی عشقی که مادر نسبت به پدر فرزندان خود ابراز می‌کند، مایه دلگرمی می‌شود تا او هم وظایف پدری خود را به بهترین نحو انجام دهد و فرزندان در محیطی سرشار از محبت و با کمترین تعارض و تنش، ریشه‌های وجودی خود را بپرورانند. مادر یکی از ستون انسجام خانوادگی محسوب می‌شود.

نقش مادر در تربیت فرزندان

نقش مادر در تربیت فرزندان

نقش مادر در تربیت فرزندان جایگاه مادر را در جامعه نیز پر اهمیت‌تر می‌کند. البته پدر و مادر لازم است که در این حوزه هم راستا با یکدیگر قدم بردارند تا کودک بتواند الگوی تربیتی مناسبی را تجربه کند، با این حال چون اغلب اوقات مادران زمان بیشتری با فرزندان سپری می‌کنند، ممکن است نقش آن‌ها در این زمینه پررنگ‌تر از پدر باشد. اما نمی‌توان نقش پدر در تربیت فرزندان را نیز نادیده گرفت.

مادر، الگوی نثار عشق

مادر، الگوی نثار عشق

مادرتان با عشقی که از شما مراقبت می‌کند و شما را بزرگ می‌کند، الگوی مناسبی می‌شود که به شما می‌آموزد خودتان و دیگران را دوست داشته باشید و قدرت عشق ورزی تان را تقویت کنید. بدین صورت یک مادر بر نوع روابط فرزندانش در آینده تاثیر به سزایی دارد. کسانی که عشق مادری نثارشان شده در زندگی آینده نیز آن عشق را نثار همسر و فرزندانشان خواهند کرد.

مادر، مسکنی برای ناراحتی‌ها

مادر، مسکنی برای ناراحتی‌ها

مادران دارای قدرتی خارق العاده در تسکین دادن ناراحتی‌ها هستند. زمانی که از دردهایتان برای دیگران می‌گویید ممکن است حرف شما را قطع کنند، به حرف هایتان اهمیتی ندهند یا حتی با مقصر دانستن خودتان، سرزنش تان کنند، ولی مادرتان با تمام وجود و دلسوزانه به حرف هایتان گوش می‌دهد، از نگاهتان غم هایتان را می‌فهمد، ناراحتی هایتان را درک می‌کند و مایه دلگرمی تان است.

به زیبایی به روح شما نفوذ می‌کند و با ظرافت آن را صیقل می‌دهد. به شما انگیزه می‌دهد تا در جهت حل مشکلات خود تلاش کنید. تا چایی که بتواند، راهکاری به شما ارائه می‌دهد یا در تلاش است که مشکل تان را حل کند.

سرمایه گذاری بلند مدت: مادران را درک کنید!

از زمانی که نقش زن با نقش مادری در هم تنیده می‌شود، مسئولیت سنگینی بر دوش مادران می‌افتد مادر روح، جان و عمر خود را فدا می‌کند. با این حال، او نیز یک انسان است، حق دارد خسته شود، کم بیاورد و زمانی احساسات منفی خودش را ابراز کند. پس در انجام مسئولیت‌ها به او کمک کنید، هر چه کمتر آسیب ببیند و شکسته شود بیشتر از وجود او در زندگی بهره مند می‌شوید. وجود مادر حتی اگر دیگر با او زندگی نمی‌کنید لازم است، شاید چون همیشه در دسترس تان هست ممکن است قدر او را ندانید.

مادران شاید از بسیاری از خواسته‌های خود که جز طبیعت آن‌هاست برای خانواده گذشته باشند. بدون آن که انتظاری برای جبران آن‌ها از طرف فرزندان داشته باشند. همین که قدر او را بدانید به او قوت قلب می‌دهد. یک مادر شاد لازمه یک خانواده سالم است.


برچسب ها : , , , , ,
دسته بندی : روانشناسی
ارسال دیدگاه