آخرین مطالب

» تناسب اندام » بهترین زمان مصرف قرص کلسیم چه زمانی است؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۶/۲۲ - ۱۸:۴۵

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم چه زمانی است؟

بهترین زمان زمان مصرف کلسیم چه زمانی است ؟ مناسب ترین زمان برای خوردن قرص کلسیم ،شب است در صورتی که اکثر افراد کلسیم را صبح ها استفاده می کنند. حال …

انجمن تخصصی رفع اشکال ریاضی به صورت رایگان

بهترین زمان زمان مصرف کلسیم چه زمانی است ؟ مناسب ترین زمان برای خوردن قرص کلسیم ،شب است در صورتی که اکثر افراد کلسیم را صبح ها استفاده می کنند. حال در این جا این سوال ذهن ها را درگیر می کند که چرا؟ هنگامی که در طول روز کلسیم می خوریم تا ۱ ساعت در خون بدن بالا می رود و بعد از مدتی این میزان کاهش پیدا می کند، حال با خوردن هر خوراکی میزان این ماده موجود در خون را بالا می بریم و همچنین بعد از مدتی مجدد این میزان کاهش می یابد.

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم چه زمانی است؟

پس به این نتیجه می توان دست یافت که در طول روز میزان کلسیم موجود در خون به صورت دائم بالا و پایین می شود؛ بنابراین هنگامی که می خوابیم میزان کلسیم در بدن به حداقل خود می رسد، در طول این افت آن بدن از استخوان مواد مورد نظرش را برداشت می کند. در این مقاله از سایت فردامارکت می خواهیم مطالبی درمورد عوارض قرص کلسیم دی،مصرف همزمان قرص کلسیم با شیر،بهترین زمان مصرف قرص کلسیم d3 و اینکه مصرف قرص کلسیم از چه سنی شروع میشود؟ توضیحات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم.

تشخیص بهترین زمان خوردن قرص کلسیم

برای تشخیص زمان درست مصرف کلسیم سه نکته کلیدی را از یاد نبرید:

 • نوع قرص کلسیم
 • دوز مصرفی در طول روز
 • بررسی تداخل دارویی

با مشورت دارویی از داروخانه فردامارکت میتوانید اطلاعات موردنیاز درباره تداخل دارویی دریافت کنید.

انواع کلسیم و تفاوت آنها

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم چه زمانی است؟

عوارض مصرف قرص کلیسیم کربنات

سیترات : این از بهترین نوع کلسیم است. به آسانی قابل جذب است و میتوان در بین وعده های غذایی مصرف کرد.

کربنات: به دلیل سنگ ساز بودن بودن قرص های کربنات در صورتی که جراحی معده انجام داده اید و یا مشکل کلیوی دارید بهتر است از نوع سیترات استفاده کنید.

بهترین زمان مصرف کلسیم در بارداری

برای خانم های باردار ۱۲۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرم مواد غنی از کلسیم مانند شیر و ماست توصیه میشود. این میزان حدود یک لیوان شیر و یا ماست برای هر واحد است.در صورت تامیین کلسیم به صورت رژیم غذایی نیازی به استفاده از آن نخواهد بود.

عوارض عدم مصرف کلسیم در بارداری

 • افزایش خطر شکستی در سنین بالا
 • افزایش فشار خون در بارداری
 • زایمان زودرس
 • وزن کم هنگام تولد
 • رشد آهسته کودک
 • بی حسی و سوزش انگشتان
 • کودکتان نمی تواند کلسیم کافی را در استخوان ها دریافت کند
 • مشکلات قلبی
 • گرفتکی های عضلانی و پا
 • اشتهای ضعیف

بهترین زمان مصرف کلسیم

بهترین زمان مصرف کلسیم

سوالی که همیشه مطرح میشود اینست که برای جذب بیشتر و مصرف درست کلسیم چه کنیم؟ پاسخ به این سول در یک کلمه قبل از خواب است. برای توضیحات بهتر در زمینه بهترین زمان مصرف، میتوانید مقاله تبیان را نیز مطالعه کنید.

غذاهایی مانند تخم‏مرغ، ماهی، سویا ، لوبیا به دلیل داشتن اسید آمینه برای جذب بهتر مفید هستند. اگر سطح کلسیم بدن شما بسیار کم است میتوانید دوز مصرفی خود را به چند قسمت در روز تقسیم کنید.

مصرف مکمل منیزیم در کنار کلسیم

منیزیم از عناصری است که فراوانی زیادی در استخوان ها دارد. حدود ۶۰ درصد از استخوان ها ازمنیزیم تشکیل شده است. بر خلاف تور عامه که تنها عامل استحکام برای استخوان را کلسیم میدانند بهتر است برای جذب بهتر آن در زمان مصرف؛ از مکمل منیزیم به اندازه نصف مکمل کلسیم استفاده کنید.

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم منیزیم زینک

بهتر است در زمان مصرف کلسیم از مکمل روی استفاده نکنید چرا که میزان جذب آن پایین تر خواهد بود. در عین حال ویتامین D به جذب بهتر در زمان مصرف، کمک خواهد کرد.

کم کردن منشا حیوانی برای جذب بهتر

برای جذب بهتر و عدم دفع آن بهتر است گوشت، تخم‏مرغ، شیر که منشا حیوانی کلسیم هستند کمتر استفاده شوند تا دفع کمتری از راه ادراری انجام شود.

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم چه زمانی است؟

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم و آهن

متداول ترین ترین مکمل های مورد استفاده در بدن مکمل، روی و آهن هستند. متاسفانه کمبود آهن که یک ماده مغذی کلیدی در سلامت انسان است که در جامعه شایع است. مکمل های آهن برای جبران این کمبود تجویز می شوند. این مکمل ها به هر روشی که باشند، بهتر است زمانی مصرف شوند که معده خالی از غذا است. یعنی بهتر است همراه با غذا مصرف نشوند چون درصد جذب آنها پایین می آید.

اما برعکس آهن، بهترین زمان مصرف مکمل های کلسیم زمانی است که معده پر است و فرد دارد غذا مصرف می کند. در واقع این مکمل اگر همراه غذا مصرف شود تاثیرش دو چندان خواهد بود.

مقدار مصرف کلسیم در طول روز

بهترین مقدار مصرف کلسیم، ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم در طول روز است. البته این میزان برای خانم های باردار حداقل از ۱۲۰۰ میلی گرم شروع میشود. اگر این میزان توسط مواد غذایی جذب بدن شود نیازی به استفاده از مکمل ها نخواهد بود چرا که مکمل ها ضرر های خاص خود را برای بعضی دارند. برای مثال افرادی که دارای سنگ کلیه هستند بهتر است استفاده نکنند. مکمل های کربنات به دلیل سنگ ساز بودن برای این افراد به هیچ وجه توصیه نمیشود.

مصرف خودسرانه کلسیم و عوار ض آن

اگر مقدار کلسیم در خون به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند باعث بالا رفتن فشارخون و نارسایی کلیه میشود. به این مشکل سندروم قلیایی میگویند. البته اگر مصرف مکمل های کلسیم به میزان استاندارد باشد مشکلی در این رابطه به وجود نمیآید. همچنین باتوجه به مطالبی که گفته شد باری افراد دارای سنگ کلیه نوع کربنات توصیه نمیشود.

مصرف بیش از حد در زنان باردار موجب یبوست،سنگ های کلیه،مشکل جذب سایر مواد معدنی مانندآهن و روی، ضربان قلب نامنظم، میزان پایین آن در بدن کودک خواهد شد.

بهترین زمان مصرف کلسیم معمولا همراه با ویتامین c میباشد و همچنین بهتر است زمان هایی مصرف شود که مواد شامل سبوس گندم مصرف نکرده باشید. یکی از موارد مهم در افزایش جذب کلسیم، کم کردن میزان مصرف خوراکی های کم ارزش مثل تنقلات است. برای آشنایی با نحوه و میزان مصرف سایر مکمل ها مانند زینک و اسید فولیک مجله داروخانه فرامارکت را بررسی کنید.


برچسب ها : ,
دسته بندی : تناسب اندام
جذاب ترین ها! مطالب بیشتر »