آخرین مطالب

» دانستنیهای تغذیه » با این توصیه های غذایی تابستان را سالم پشت سر بگذارید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ - ۲۳:۱۱

 کد خبر: 17664

با این توصیه های غذایی تابستان را سالم پشت سر بگذارید

روزهای گرم تابستان فرا رسیده و در این روز های گرم و طاقت فرسا بیرون رفتن از خانه بسیار سخت و مشکل است. اما با این حال نمی توان در خانه نشست و جایی …

غذاهای تابستانی

روزهای گرم تابستان فرا رسیده و در این روز های گرم و طاقت فرسا بیرون رفتن از خانه بسیار سخت و مشکل است. اما با این حال نمی توان در خانه نشست و جایی نرفت، پس باید به دنبال راه حلی بود تا بشود از آثار منفی گرما بر بودن کاست.

معمولا اولین مشکلی که در فصل تابستان ایجاد می گردد، کم آبی است. این مشکل خود را با علائمی مثل سردرد و سرگیجه نشان می دهد. ولی با بالا رفتن دمای بدن در فصل گرما بهتر است در عادات غذایی تان تغییراتی بدهید که این موضوع کمتر شما را اذیت کند.

سالاد و ماست بخورید

اگر سبزی هایی مانند کاهو، خیار و گوجه فرنگی در سالادتان باشد، خوردن آن در تابستان بسیار مفید خواهد بود. همچنین ماست یکی از همراه غذاهای فوق العاده است که طبع سرد و مواد معدنی زیادی دارد، به همین دلیل مصرف آن در روز های گرم تابستان توصیه می شود.

حتی خوردن ماست کم چرب با نان و سبزی خوردن به عنوان وعده شام نیز توصیه می شود.

آبدوغ خیار بخورید

در روز های گرم تابستان، به دلیل دفع زیاد آب، املاح زیادی هم از بدن دفع می شود. در این شرایط با مصرف مواد آبدار مانند آبدوغ خیار سعی کنید املاح از دست رفته را دوباره به دست آورید. یکی از این املاح نمک است که مصرف آن در روز های عادی به اندازه حداقلی توصیه می شود. مصرف مقداری نمک در این روز ها اشکالی ندارد و می توانید آن را به آبدوغ خیارتان اضافه کنید.

غذای سرد بخورید

برای وعده های غذاییتان غذاهایی را تدارک ببینید که نیاز به پخت طولانی نداشته باشند و سرد باشند. بهتر است اکثر این غذا ها را سبزی ها تشکیل دهند. این به آن علت است که سبزی ها آب زیادی دارند و نیاز شما به آن را تامین خواهند نمود.

وعده های غذایی تان را سبک کنید

بهتر است که در فصل تابستان وعده های غذایی سبک مصرف کنید، به خصوص سعی کنید که هنگام صبحانه از میوه هم استفاده کنید.

از مصرف زیاد چای و قهوه پرهیز کنید

نوشیدنی های کافئین داری مثل چای و قهوه که ادرار آور هستند باعث می شوند آب بدن بیشتر دفع شود و به همین دلیل توصیه می شود که این نوشیدنی ها را در تابستان کمتر مصرف کنید.

اگر مایعات در بدن شما کم شود باعث گرما زدگی و آسیب به بدنتان خواهد شد. انسان با از دست دادن آب و سدیم ، انواع دیگر املاح را هم از دست می دهد، پس باید دفع زیاد آب را جدی بگیریم.

از مواد قندی کمتر بخورید

باید مصرف کربوهیدرات را به حداقل خود برسانید، مواد غذایی که قند زیادی دارند نخورید، مثلا نان و برنج. میوه هایی مانند سیب، زردآلو، هلو، گلابی، آناناس، انبه، توت فرنگی و طالبی که دارای آب زیاد و قندی کم هستند را زیاد مصرف کنید.

اصلاح سبک غذایی در هر فصل می تواند به حفظ طراوت و سلامتی شما کمک کند.غذالند امیدوار است که شما با خواندن این مطلب بتوانید از آسیب دیدن در فصل تابستان جلوگیری کنید و با رعایت این توصیه ها تابستان داغ امسال را هم با سلامتی بگذرانید.


برچسب ها : , , , , , ,
دسته بندی : دانستنیهای تغذیه
ارسال دیدگاه