آخرین مطالب

» اجتماعی » الکل صنعتی؛ سمی که حتی از پوست نفوذ می‌کند | متانول را با اتانول اشتباه نگیرید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ - ۱۳:۲۹

الکل صنعتی؛ سمی که حتی از پوست نفوذ می‌کند | متانول را با اتانول اشتباه نگیرید

مشاور اداره کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با تبهکار خواندن سودجویانی که با شیوع کرونا، الکل صنعتی را به جای الکل طبی عرضه می …

انجمن تخصصی رفع اشکال ریاضی به صورت رایگان

مشاور سازمان غذا و دارو مطرح کرد

مشاور اداره کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با تبهکار خواندن سودجویانی که با شیوع کرونا، الکل صنعتی را به جای الکل طبی عرضه می کنند، از عوارض استفاده از آن به عنوان ماده ضدعفونی کننده سخن گفت.

متانول

محمد بقایی مشاور اداره کل فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو امروز (سه شنبه ۲۰ اسفند) گفت: متاسفانه امروزه با بروز بحران کرونا شاهد برخی سودجویی های تبهکارانه توسط برخی شیادانی هستیم که جاهلانه با افزودن مواد رنگ بر از جمله وایتکس به الکل صنعتی یا همان متانول آن را بی‌رنگ می کنند و به عنوان اتانول یا الکل طبی به فروش می رسانند.

وی ادامه داد: متاسفانه الکل صنعتی یا همان متانول اثرات مخربی روی بینایی دارد و از راه پوست جذب می‌شود. این الکل فوق‌العاده قابل احتراق است، اما در دمای محیط آتش نمی‌گیرد. متانول ماده‌ای سمی است و نوشیدن آن موجب نابینایی و حتی مرگ می‌شود. تقریبا تمام گزارش های مرگ و کوری ناشی از شرب الکل به علت آلودگی به متانول است.

این داروساز و مشاور هیات مدیره انجمن داروسازان ایران اظهار کرد: متانول آنقدر سمی است که حتی هنگام استفاده از آن هم باید از ماسک و دستکش استفاده کرد، چون از طریق تنفس و پوست و آشامیدن نیز می‌تواند جذب شود.

بقایی اضافه کرد: متانول بین الکل ها، ضعیف‌ترین خاصیت میکروب کشی را دارد بنابراین اصلا نباید به این منظور استفاده شود. متانول از طریق پوست، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارشی می‌تواند جذب شود و در بدن انسان به متابولیت‌های سمی فرمالدهید، فرمات (اسید فرمیک) و دی اکسید کربن تبدیل شود.

وی ادامه داد: همچنین متانول می‌تواند سبب بروز عوارضی همچون التهابات شدید پوست، آسیب چشمی از جمله کوری، نارسایی کلیه، کما و مرگ شود.

بقایی تاکید کرد: مردم باید بدانند با به کار گیری متانول برای ضدعفونی کردن سطوح، احتمال تنفس آن افزایش می یابد و همه خطرات نامبرده شده ممکن است با این کار بروز کند و به همین دلیل متانول را هرگز نباید برای ضدعفونی کردن سطوح و دست استفاده کرد.


برچسب ها : ,
دسته بندی : اجتماعی
ارسال دیدگاه